5 kroków, dzięki którym zdobędziesz Pracę Marzeń!

Droga do Pracy Marzeń każdego z nas jest inna, bo nasze marzenia, a przede wszystkim potrzeby różnią się od siebie. Wypracowywane przeze mnie ścieżki kariery moich klientów posiadają mimo wszystko 5 wspólnych etapów. Jeśli Twoim celem jest zdobycie Pracy Marzeń z tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić. Przeczytaj i wyznacz 5 kamieni milowych Twojej ścieżki kariery!

Zdobycie wymarzonej pracy to proces

Dla wielu osób akceptacja tego założenia stanowi jedno z większych wyzwań. Część osób ma nadzieję, że Praca Marzeń jest konkretnym stanem, który można osiągnąć natychmiast. Prawda jest taka, że zdobywanie Pracy Marzeń jest procesem, w którym powtarzamy te działania, które przynoszą pozytywny efekt, a unikamy lub eliminujemy te działania, które nie przynoszą efektu zawodowego, do którego dążymy. Można to porównać do wspinaczki po górach. Wiele różnych dróg wiedzie na szczyt. Żeby się na niego dostać potrzeba nieustannie powtarzać cykl konkretnych działań. Oto one.

1. Analiza

Zanim wyruszysz po Pracę Marzeń przeanalizuj dokładnie swój potencjał. Mówiąc konkretnie zbadaj swoją osobowość, Twoje naturalne zdolności, nabyte umiejętności oraz zdobytą wiedzę pod kątem możliwości zawodowych. Weź pod uwagę także swoje zdrowie, wydolność fizyczną i odporność psychiczną. To wszystko razem stanowi punkt START na mapie. Teraz pora na wytyczenie punktu META, czyli tego, co chcesz osiągnąć w pracy. Wypisz rezultaty, jakie chcesz uzyskać dzięki pracy, np. x dochodów, uznanie, stabilizacja. Każdy z nas ma inne wartości zawodowe, dlatego kieruj się wyłącznie własnymi potrzebami lub potrzebami całej rodziny, jeśli jesteś za kogoś współodpowiedzialny.

2. Strategia

Zbudowanie strategii możliwe jest dopiero po wyznaczeniu punktu początkowego i docelowego. Można to przyrównać do wytyczania szlaków, które prowadzą na szczyt, w tym wypadku do upragnionych rezultatów. Wyznacz przynajmniej 3 ścieżki, które wiodą do Twojego celu i wybierz taką, do której jesteś najbardziej przygotowany pod względem merytorycznym i osobowościowym. Sukces zawodowy osiąga się najłatwiej bazując na naturalnych zdolnościach i już zdobytych umiejętnościach, wiedzy itp. Oczywiście możesz również marzyć o pracy, do której nie masz żadnego przygotowania w takim wypadku pamiętaj o tym, że Twoja ścieżka musi zawierać konkretne punkty jego zdobywania (kursy, studia, praktyki itp.)

3. Przygotowanie

To etap, który ma miejsce bezpośrednio przed zdobywaniem szczytu. Kolokwialnie mówiąc sprawdź, czy masz w plecaku wszystko, czego potrzebujesz, by dotrzeć do wyznaczonego celu. Jest to niezbędne do szczęśliwego przejścia procesu rekrutacji. Sporządź konkurencyjne CV, zadbaj o jego aktualność, atrakcyjną formę i brak błędów. Poświęć czas na redakcję listu motywacyjnego, jeśli jest wymagany. Wysyłając swoją aplikację do rekrutera sformułuj wiadomość, która będzie profesjonalna, ale nie standardowo brzmiąca. Dobra wiadomość to taka, która pozytywnie zapada w pamięć. Przygotuj się przed rozmową rekrutacyjną. Odśwież swoją wiedzę, rozwiązuj zadania w internecie, dowiedz się czegoś więcej o firmie, do której aplikujesz. To jest zupełna podstawa.

4. Działanie

To właściwy czas na bezpośrednie kroki: przesłanie aplikacji lub osobiste zgłoszenie, udział w rozmowach, testach i innych formach rekrutacji. Zadbaj w tym czasie o wystarczającą ilość snu i pożywne jedzenie. Proces rekrutacji stanowi duży wysiłek dla naszego organizmu, wymaga koncentracji i sprawnego myślenia. Bez odpowiedniego odpoczynku i pożywienia nie będziesz miał siły do walki. Zadbaj więc o odpowiednią ilość energii. Część osób potrzebuje również czasu na wyciszenie i kontemplację. W przypadku wierzących osób doskonale sprawdza się połączenie własnych działań z modlitwą. Zawierz efekty swoich starań Bogu w modlitwie własnymi słowami lub w innej konkretnej formie. Z praktyki wiem, że osoby wierzące wybierają często, którąś z następujących propozycji: nowenna przez wstawiennictwo Matki Bożej w różnych wezwaniach, św. Josemarii Escrivy, Sługi Bożego Ojca Wenantego, św. Józefa, świętych patronów własnych lub konkretnego zawodu. Wybór należy do Ciebie!

5. Udoskonalanie

Jest to etap, który niewiele osób w ogóle zna. Życzę Tobie, abyś zdobyła Pracę Marzeń za pierwszym podejściem. Może się zdarzyć jednak, że za pierwszym razem nie przejdziesz pozytywnie procesu rekrutacji. Zazwyczaj osoby, które doświadczyły tego typu porażki nie wiedzą, co z tym fantem zrobić. Są załamane, rezygnują z marzeń, poddają się lub wątpią w swoją wartość. To ogromny błąd! Porażka to jedynie element wymagający odpowiedniego zarządzania. W przedsiębiorstwach zarządzanie stratą jest normalnym elementem strategii rozwoju firmy. Osoby prywatne popełniają duży błąd sądząc, że porażka wszystko kończy. Ona dopiero otwiera kolejną drogę! W rozwoju mówimy profesjonalnie o pętli doskonalenia. Zastanów się, co poszło nie tak i jak to możesz zmienić, by następnym razem się udało. W dalszej kolejności wykonaj ponownie kroki 1-5. Powtarzaj cykl tak długo aż osiągniesz oczekiwany rezultat. Bardzo pomocne jest tutaj ćwiczenie wg modelu Care, które wykonujemy wspólnie z klientem w trakcie warsztatów indywidualnych.

Jak widzisz zdobywanie Pracy Marzeń to duży proces. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przejść go samodzielnie pomocne będzie skorzystanie ze wsparcia Trenera Kariery & Talentów. Do moich zadań należy odciążyć Ciebie w wędrówce do celu, wspierać merytorycznie na każdym z etapów 1-5. Współpraca z Trenerem ma wiele zalet. Myślę, że największą ze wszystkich jest znaczna redukcja stresu. Jeśli obawiasz się, że źle wyznaczysz START, METĘ i ŚCIEŻKĘ warsztaty indywidualne są dla Ciebie! Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować samodzielnie poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki.

  1. W pierwszym etapie rekrutacji odpadają te osoby, które przesyłają swoją aplikację z błędami ortograficznymi. W dobie Worda z autokorektą i dostępu do słowników online trudno o zrozumienie dla podstawowych błędów. Rekruterzy uznają to często za niedbałość i brak sumienności. Jeśli w Twojej pracy ważna jest komunikacja międzyludzka te niedociągnięcia mogą być niewybaczalne w pierwszym kontakcie. Jeśli Twoja praca związana jest z pracami technicznymi istnieje szansa, że rekruter mimo wszystko się odezwie.
  2. Jak otrzymać zaproszenie na rozmowę? Zadbaj o to, by Twoja wiadomość z aplikacją była jak miłe dzień dobry! Niech zachęca do kontaktu odpowiednią formą, interesującym wstępem, krótkim, ale merytorycznym rozwinięciem i mocnym zakończeniem. Daj się odpowiednio zapamiętać!
  3. Najczęstszą przyczyną porażki w procesie rekrutacji jest niezachowanie tych 5 podstawowych punktów. Dużo osób pobieżnie analizuje swój potencjał, nie zastanawia się nad tym, co chcą osiągnąć w pracy, zasięga mało informacji o danej firmie, nie dopieszcza swojej aplikacji. Jeśli rzeczywiście chcesz zdobyć Pracę Marzeń działaj i stale udoskonalaj! Kto nie próbuje ten nic nie ma – TU możesz więcej poczytać o tym starodawnym prawidle 😉

Potrzebujesz wsparcia? Koniecznie zajrzyj do naszej Grupy na Facebooku – Praca Marzeń krok po kroku ze mną, czyli Trenerem Kariery & Talentów. W grupie uzyskasz merytoryczne wsparcie, materiały i mnóstwo konkretnej wiedzy o swoich Talentach!

 

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie lubisz spamu? To wspaniale! My również i dlatego do zamieszczenia Twojego komentarza potrzebujemy kilku informacji. Nie obawiaj się, pozostaną one całkowicie poufne, choćby np. dzięki certyfikatowi SSL, który zabezpiecza naszą stronę. Chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze chronimy i przetwarzamy Twoje dane? Przeczytaj Politykę Prywatności & Politykę Cookies, by poznać szczegóły.