Kompas Kariery dla Ryzykujących
Kompas Kariery dla Ryzykujących
Kompas Kariery dla Ryzykujących
Kompas Kariery dla Ryzykujących

Gotowi na wszystko! Zarabianie przez ryzykowanie PODKAST

Strażak, żołnierz i inne służby mundurowe – to właśnie o nich myślimy w pierwszej kolejności, gdy chodzi o zawody wysokiego ryzyka. Tymczasem można zaliczyć do nich wiele innych niesamowitych profesji. Talent do Ryzyka potrzebny jest w bardzo wielu obszarach działalności zawodowej! Gdzie leży jednak granica między godną podziwu odwagą, a bezmyślną brawurą? Jak wykorzystać Talent do ryzyka? W dzisiejszym Utalentowanym Podkaście Zarabianie przez ryzykowanie!

Naciśnij przycisk  aby odsłuchać. Wolisz przeczytać? Zjedź na dół.

Listen to “#005 Zarabianie przez ryzykowanie – Talent do ryzyka!” on Spreaker.

Czym jest Talent do Ryzyka?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zagłębić się w tajemnice ludzkiej natury. Utalentowani Ryzykujący kojarzą się nam zazwyczaj z kinem akcji i bohaterami gotowymi na wszystko! To jednak zaledwie jeden z odcieni Talentu do ryzyka i to ten bardzo ekstremalny. Ryzyko w osobowości zapisane jest w konkretnych cechach. W Kompasie Kariery Talent do ryzyka składa się ze śmiałości i ambicji. Oznacza on przede wszystkim naturalne dążenie do bycia pionierskim i rywalizującym.

Jak wyglądają Ryzykanci?

Utalentowani Ryzykujący mogą prezentować całą gamę różnych zachowań i w dodatku z różnym natężeniem. W związku z tym możemy ich spotkać w najróżniejszych miejscach pracy piastujących najrozmaitsze stanowiska. Oznacza to, że ukryty Rambo może czaić się nawet w księgowości. Mijasz kolegę z pracy i nawet nie masz świadomości, że to gotowy na wszystko wojownik. Oto przykładowa charakterystyka Ryzykującego Talentu:

Osoba śmiała, żądna przygód, a nawet brawurowa w obliczu niebezpieczeństwa. Zorientowana na sukces chętnie podejmuje ryzyko. Gotowa do poświęceń i wkładająca wiele wysiłku w swoje działania.

W jakich zawodach wykorzystuje się Talenty do Ryzyka?

Wydaje się być oczywiste, że Talent ten angażuje się w zawody wysokiego ryzyka. Czym one jednak tak naprawdę są? Zajrzyjmy do definicji twórców testu predyspozycji Career Direct®. Znajdziesz ją w Podręczniku Lista Zawodów i Plan Działania dołączonego do Twojego Kompasu Kariery:

Zawody wysokiego ryzyka: Cechą charakterystyczną tego obszaru kariery jest silna potrzeba uczestniczenia w przedsięwzięciach, które mogą być uznane za niebezpieczne i ryzykowne dla przeciętnej osoby – np. skoki ze spadochronem, wyścigi samochodowe, wspinaczka, latanie.

Jest to jednak zaledwie ułamek możliwości dla Utalentowanych Ryzykujących. Jeśli czujesz, że w  Twojej naturze tkwi przyczajony tygrys i ukryty smok masz wiele opcji zawodowych. EKSTREMUM TO rzecz jasna zwody wysokiego ryzyka: detektyw, agent wywiad, żołnierz jednostki specjalnej, pirotechnik itp. Swoje naturalne predyspozycje do ryzyka możesz wykorzystać również w innych zawodach w bardziej umiarkowany sposób:

  • pracownik pogotowia ratunkowego
  • przedsiębiorca
  • makler
  • kierownik zespołu

A może niebezpieczne hobby?

Sporty ekstremalne mogą być z kolei alternatywą dla osób, u których skłonność do ryzyka nie idzie w parze z pozostałymi kwalifikacjami zawodowymi. To również doskonała opcja dla tych, którzy nie chcą wiązać swojej pracy z ryzykiem, do którego mają naturalne predyspozycje. Talent do ryzyka powinien mieć mimo wszystko jakieś swoje ujście inaczej Utalentowani Ryzykujący czują się jakby mieli zaraz eksplodować i trudno im skoncentrować się na obowiązkach życia codziennego. Dobrą opcją są obozy survivalowe. Nawet tu można przebierać od umiarkowanych po ekstremalne organizowane przez byłych lub aktywnych pracowników elitarnych jednostek specjalnych. Jeśli czujesz, że to opcja dla Ciebie sprawdź koniecznie: Nierealni i Warrior Camp!

Jak wybrać zawód będąc ryzykantem?

Jeśli jesteś Ryzykującym Talentem lub Twoje dziecko, czy też małżonek, bardzo służące jest skorzystanie z pomocy Trenera Kariery. Ryzykującym brakuje bowiem dystansu do własnych działań. Są tak odważni, że są gotowi wykonywać najróżniejsze zawody z ekstremalnie silną motywacją na sukces. Jest to bardzo niebezpieczne. Nigdy nie powinniśmy wybierać zawodu opierając się wyłączenie na jednej, nawet silnej, naturalnej predyspozycji.
Przy projektowaniu strategii zawodowej, poza naturalnymi predyspozycjami, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim realne umiejętności, wiedzę, doświadczenie, a nawet wyznawane wartości. W przypadku zawodów wysokiego ryzyka bardzo istotna jest również sprawność psychofizyczna. Trener Kariery i Talentów zwróci Tobie uwagę na wszystkie ważne kwestie.

CASE STUDY – STUDIUM PRZYPADKU

Dwa tygodnie temu zgłosił się do mnie młody, niezwykle utalentowany chłopak. Konrad dwukrotnie starał się o przyjęcie do służby wojskowej. Dwukrotnie bezskutecznie. Znajoma rodziny poleciła mu Kompas Kariery. Precyzyjne wyniki testu dały wyraźną odpowiedź, dlaczego Konrad nie został przyjęty do służby, mimo dużej sprawności fizycznej i dobrego przygotowania wydolnościowego. W trakcie szkolenia dowiedział się, jak dalej pokierować swoją nauką, karierą i jak realizować w życiu pragnienie przygody. Gdyby Konrad skupił się tylko na 1 swoim Talencie nie osiągnąłby dobrej perspektywy na swoją przyszłość. Jego rodzice postąpili bardzo rozważnie wybierając pomoc profesjonalisty. W skali roku Kompas Kariery to zaledwie 1,23 zł dziennie zainwestowane w przyszłość swojego dziecka!

Ukryte ryzyko zawodowe

Brak takiej rzetelnej analizy może prowadzić do wyboru źle dopasowanego zawodu, a w skrajnych przypadkach do pracoholizmu. To właśnie pracoholizm, a nie bezpośredni kontakt z niebezpieczeństwem, niesie największe i najgroźniejsze ryzyko dla Utalentowanych Ryzykujących. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, że zdolność do poświęcania się to piękna aczkolwiek niebezpieczna cecha. Ryzykujący potrafią pracować ponad swoje siły aż do ostatniej kropli potu. Tym bardziej przy wyborze drogi zawodowej zaleca się pomoc profesjonalisty. Klarowny obraz ryzyka udaje się uzyskać nawet już przy pierwszym spotkaniu. Dlatego nie zwlekaj i umów się na bezpłatną 20 minutową konsultację telefoniczną z certyfikowanym Trenerem Talentów:  Rezerwuj online

A co jeśli pojęcie ryzyka jest Tobie zupełnie obce? Czy będąc ostrożnym również można zrobić karierę? Już w kolejnym Utalentowanym Podkaście: Jak odnieść sukces będąc ostrożnym? 3 żelazne zasady dla Utalentowanych Ostrożnych!

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nie lubisz spamu? To wspaniale! My również i dlatego do zamieszczenia Twojego komentarza potrzebujemy kilku informacji. Nie obawiaj się, pozostaną one całkowicie poufne, choćby np. dzięki certyfikatowi SSL, który zabezpiecza naszą stronę. Chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze chronimy i przetwarzamy Twoje dane? Przeczytaj Politykę Prywatności & Politykę Cookies, by poznać szczegóły.