Jak znaleźć pracę bez doświadczenia zawodowego?
Małe doświadczenie zawodowe lub jego całkowity brak nie stanowi obecnie przeszkody absolutnej w znalezieniu pracy. Budowanie strategii znalezienia właściwego i satysfakcjonującego zatrudnienia w każdym przypadku zaczyna się od tego samego zadania. Punktem wyjścia jest zdefiniowanie posiadanego potencjału. Rynek pracy to takie szczególne środowisko, w którym „zero” daje wynik dodatni. Dlaczego? Osoba bez doświadczenia to dla wielu firm idealny materiał na Pracownika Marzeń. Sprawdź, kto zatrudnia bez żadnego doświadczenia.
Brak doświadczenia – zaleta, której nie dostrzegasz
Brak doświadczenia lub małe doświadczenie nie stanowi przeszkody „absolutnej”, czyli takiej, która w sposób trwały i całkowity uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Małe doświadczenie zawodowe lub jego całkowity brak jest tylko pewnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wyborze pracy. W tym wypadku pierwszym krokiem do znalezienia pracy jest przyjęcie tego założenia jako wyjściowego dla zbudowania strategii swojej kariery. Choć brak doświadczenia może się Tobie wydawać przeszkodą nie do przejścia, to w pewnych branżach stanowi on ogromny atut.
Kto zatrudnia bez doświadczenia i dlaczego?
Na rynku zatrudnienia istnieje grupa przedsiębiorstw, dla których brak doświadczenia przyszłego pracownika stanowi ogromną zaletę. Często dotyczy to większych przedsiębiorstw i korporacji, rzadziej małych firm. Może się to wydać absurdalne, ale ma to swoje konkretne uzasadnienie. Pracownik bez doświadczenia, z powodu braku „naleciałości” z poprzednich miejsc pracy, posiada szereg cennych zalet. Oto zaledwie kilka z nich:
łatwiej przyswaja zasady funkcjonowania firmy;
jest bardziej podatny na kształtowanie w miejscu pracy pod względem postaw, przyzwyczajeń i zachowań;
cechuje się większą motywacją w wykonywaniu zadań;
w bardziej otwarty sposób przyjmuje wyzwania widząc w nich szansę na wykazanie się;
chętniej bierze udział w szkoleniach wewnątrz firmy z powodu chęci zdobywania wiedzy.
Podsumowując: pracownik z małym lub bez jakiegokolwiek doświadczenia jest dla przyszłego pracodawcy jak tabula rasa – łac. czysta tablica, którą może on dowolnie zapisywać, albo mówiąc dokładniej glina, z której łatwiej ulepić wymarzonego pracownika.
Zagrożenia
Pracodawcy w tym wypadku pozbawieni są jednak mimo wszystko wszelkich złudzeń co do lojalności takiego pracownika. Wiedzą doskonale, że dzieło ich rąk, pracownik marzeń, którego sobie ulepili na własny wzór i podobieństwo, opuści firmę, gdy w danym miejscu pracy wyczerpie wszystkie możliwe formy rozwoju. Jest to całkiem naturalne i nie stanowi żadnej tajemnicy dla firm i rekruterów. Obecnie długość zatrudnienia pojedynczego pracownika ulega stałemu skróceniu, a długie staże pracy (10 – 20 lat) są rzadkością.
Jak pokonać zagrożenie?
Jeśli ten temat dotyczy Ciebie nie możesz polegać wyłącznie na możliwościach rozwoju oferowanych przez danego pracodawcę. Musisz mieć świadomość, że Ty i obecna firma (być może Twoja pierwsza) kiedyś się rozstaniecie i lepiej, abyś to TY jako pierwszy złożył wypowiedzenie trzymając w ręku już nową, lepszą ofertę.
Stale powiększaj więc swoje doświadczenie poza miejscem pracy. Możesz skorzystać z takich sposobów, jak:
praktyki
wolontariat
praca nieodpłatna w zamian za referencje
W powyższy sposób buduje się portfolio w wielu zawodach. Również i ja tak zaczynałam dawno temu zarówno jako trener, jak i tłumacz. Pamiętaj, że brak doświadczenia nie stanowi żadnej przeszkody w znalezieniu zatrudnienia, brak rozwoju może Cię go jednak skutecznie pozbawić. Jeśli nawet i to się Tobie przytrafiło: zacznij od nowa! Rozpocznij ponownie od analizy swojego potencjału – samodzielnie lub z profesjonalnym Trenerem Kariery.
Z życzeniem Wszystkiego Utalentowanego!
Alicja Pawłowska – Trener Kariery & Talentów