Jak znaleźć pracę bez doświadczenia.
Alicja Pawłowska Trener Kariery Talent Managerka
Jak znaleźć pracę bez doświadczenia.
Alicja Pawłowska Trener Kariery Talent Managerka

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia zawodowego?

Małe doświadczenie zawodowe lub jego całkowity brak nie stanowi obecnie przeszkody absolutnej w znalezieniu pracy. Budowanie strategii znalezienia właściwego i satysfakcjonującego zatrudnienia w każdym przypadku zaczyna się od tego samego zadania. Punktem wyjścia jest zdefiniowanie posiadanego potencjału. Rynek pracy to takie szczególne środowisko, w którym „zero” daje wynik dodatni. Dlaczego? Osoba bez doświadczenia to dla wielu firm idealny materiał na Pracownika Marzeń. Sprawdź, kto zatrudnia bez żadnego doświadczenia.

Brak doświadczenia – zaleta, której nie dostrzegasz

Brak doświadczenia lub małe doświadczenie nie stanowi przeszkody „absolutnej”, czyli takiej, która w sposób trwały i całkowity uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Małe doświadczenie zawodowe lub jego całkowity brak jest tylko pewnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wyborze pracy. W tym wypadku pierwszym krokiem do znalezienia pracy jest przyjęcie tego założenia jako wyjściowego dla zbudowania strategii swojej kariery. Choć brak doświadczenia może się Tobie wydawać przeszkodą nie do przejścia, to w pewnych branżach stanowi on ogromny atut.

Kto zatrudnia bez doświadczenia i dlaczego?

Na rynku zatrudnienia istnieje grupa przedsiębiorstw, dla których brak doświadczenia przyszłego pracownika stanowi ogromną zaletę. Często dotyczy to większych przedsiębiorstw i korporacji, rzadziej małych firm. Może się to wydać absurdalne, ale ma to swoje konkretne uzasadnienie. Pracownik bez doświadczenia, z powodu braku „naleciałości” z poprzednich miejsc pracy, posiada szereg cennych zalet. Oto zaledwie kilka z nich:

łatwiej przyswaja zasady funkcjonowania firmy;

jest bardziej podatny na kształtowanie w miejscu pracy pod względem postaw, przyzwyczajeń i zachowań;

cechuje się większą motywacją w wykonywaniu zadań;

w bardziej otwarty sposób przyjmuje wyzwania widząc w nich szansę na wykazanie się;

chętniej bierze udział w szkoleniach wewnątrz firmy z powodu chęci zdobywania wiedzy.

Podsumowując: pracownik z małym lub bez jakiegokolwiek doświadczenia jest dla przyszłego pracodawcy jak tabula rasa – łac. czysta tablica, którą może on dowolnie zapisywać, albo mówiąc dokładniej glina, z której łatwiej ulepić wymarzonego pracownika.

Zagrożenia

Pracodawcy w tym wypadku pozbawieni są jednak mimo wszystko wszelkich złudzeń co do lojalności takiego pracownika. Wiedzą doskonale, że dzieło ich rąk, pracownik marzeń, którego sobie ulepili na własny wzór i podobieństwo, opuści firmę, gdy w danym miejscu pracy wyczerpie wszystkie możliwe formy rozwoju. Jest to całkiem naturalne i nie stanowi żadnej tajemnicy dla firm i rekruterów. Obecnie długość zatrudnienia pojedynczego pracownika ulega stałemu skróceniu, a długie staże pracy (10 – 20 lat) są rzadkością.

Jak pokonać zagrożenie?

Jeśli ten temat dotyczy Ciebie nie możesz polegać wyłącznie na możliwościach rozwoju oferowanych przez danego pracodawcę. Musisz mieć świadomość, że Ty i obecna firma (być może Twoja pierwsza) kiedyś się rozstaniecie i lepiej, abyś to TY jako pierwszy złożył wypowiedzenie trzymając w ręku już nową, lepszą ofertę.

Stale powiększaj więc swoje doświadczenie poza miejscem pracy. Możesz skorzystać z takich sposobów, jak:

praktyki

wolontariat

praca nieodpłatna w zamian za referencje

W powyższy sposób buduje się portfolio w wielu zawodach. Również i ja tak zaczynałam dawno temu zarówno jako trener, jak i tłumacz. Pamiętaj, że brak doświadczenia nie stanowi żadnej przeszkody w znalezieniu zatrudnienia, brak rozwoju może Cię go jednak skutecznie pozbawić. Jeśli nawet i to się Tobie przytrafiło: zacznij od nowa! Rozpocznij ponownie od analizy swojego potencjału – samodzielnie lub z profesjonalnym Trenerem Kariery.

Z życzeniem Wszystkiego Utalentowanego!

Alicja Pawłowska – Trener Kariery & Talentów

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie lubisz spamu? To wspaniale! My również i dlatego do zamieszczenia Twojego komentarza potrzebujemy kilku informacji. Nie obawiaj się, pozostaną one całkowicie poufne, choćby np. dzięki certyfikatowi SSL, który zabezpiecza naszą stronę. Chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze chronimy i przetwarzamy Twoje dane? Przeczytaj Politykę Prywatności & Politykę Cookies, by poznać szczegóły.