Kompas Kariery dla Zaangażowanych
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (1)
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (2)
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (3)
Kompas Kariery dla Zaangażowanych
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (1)
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (2)
Kompas Kariery dla Zaangażowanych (3)

SOS Kocham za bardzo! Niezwykle zaangażowany Talent PODKAST

Odczuwają za mocno, kochają za bardzo. Nie potrafią przejść obojętnie wobec potrzebujących. Mają ogromne serce i żyją tylko po to, by oddawać się bez reszty. Wspaniały Talent, czy może zaburzenie dla psychiatry? Jak funkcjonują Zaangażowani i czy mogą zrobić karierę w tym niezwykle brutalnym świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w dzisiejszym Utalentowanym Podkaście!

Naciśnij przycisk  aby odsłuchać. Wolisz przeczytać? Zjedź na dół.

Listen to “#004 SOS Kocham za bardzo! Niezwykle zaangażowany Talent” on Spreaker.

Odczuwam za mocno

High Sensitive Person (ang. osoba wysoce wrażliwa) – z tym terminem spotykam się coraz częściej! Fora internetowej pękają w szwach od wiadomości typu: ratunku! Nie umiem poradzić sobie z uczuciami.

Pomocy! Jak przestać pomagać wszystkim we wszystkim. Jest ze mną problem! Odczuwam wszystko za mocno. Szybko się rozklejam i nie potrafię nikomu odmówić pomocy. Nie potrafię zdystansować się od problemów innych ludzi. Czy powinnam iść na terapię? Zerwałem z dziewczyną, ale nie potrafię przestać jej pomagać.

A to zaledwie wycinek z rzeczywistości Utalentowanych Zaangażowanych!

Kocham za bardzo

Utalentowani Zaangażowani mają niesamowicie bogaty świat wewnętrzny. To, co dzieje się w ich sercu jest bardziej rzeczywiste od realnego świata, w którym żyją. Zazwyczaj mówią, że kochają za bardzo i nie potrafią inaczej. Spora część Zaangażowanych przekonana jest, że mają problem, którym pilnie powinien zająć się psychiatra. Czy rzeczywiście jest to zaburzenie wymagające terapii, czy może wspaniały Talent wymagający wprawnego zarządzania?

Serce prawdę Ci powie

Odpowiedź na to pytanie kryje się w sercu i głowie Zaangażowanych osób. Większość z nich odczuwa ogromny dyskomfort z powodu swojego zaangażowania, emocji, które nieustannie nimi targają. Bardzo się niepokoją nie potrafiąc się zdystansować od zdarzeń i ludzi. W skrajnych przypadkach Zaangażowani Utalentowani żyją całkowitym poświęceniem w pracy i życiu osobistym, a to rzeczywiście prosta droga do wypalenia zawodowego.

Fot. Raxpixel.com / Freepik – Zaangażowani często nie widzą świata poza dawaniem siebie innym ludziom i sprawom.

Jak sobie z tym poradzić?

Jako Trener Talentów jestem przekonana, że to, czego potrzebują Zaangażowani Utalentowani to przede wszystkim nauka umiejętnego zarządzania swoim Zaangażowaniem. To z kolei wymaga dokładnego poznania Talentu, który posiadają i mechanizmów, które wyzwala on w naturalny sposób. Zaangażowane osoby czują podskórnie, że przydałaby im się pomoc specjalisty. Ich otoczenie mówi im z resztą dokładnie to samo. Pierwszym odruchem jest zatem kontakt z psychologiem lub psychiatrą. Czy jest to jednak właściwa pomoc dla Zaangażowanych?

Zaangażowany Talent

Bazując na moim doświadczeniu współpracy z Zaangażowanymi osobami mogę stwierdzić, że pomoc psychiatryczna nie musi być wcale konieczna. Przynajmniej tak długo, jak zaangażowanie nie utrudnia normalnego funkcjonowania w codzienności, tak w pracy, jak i w życiu osobistym. Często wystarczy umiejętne zarządzanie swoim Zaangażowaniem. W pracy pomaga świadome zatrzymywanie się nad swoimi reakcjami i podejmowanie prób zachowań asertywnych. W relacjach odrobina dojrzałej asertywności również nie zaszkodzi. Każdy z nas powinien umieć stawiać zdrowe granice innym ludziom dla swojego bezpieczeństwa.

Co się za tym kryje?

Zaangażowane osoby łatwo wykorzystać. Mają naturalną tendencję do bycia troszczącym się, rozumiejącym i akceptującym. To ważne, by być tego świadomym i nauczyć się sobą zrządzać. Zaangażowanie jako Talent w osobowości posiada mimo wszystko różne odcienie. Wśród konkretnych cech Zaangażowania wyróżniamy zgodnie z Kompasem Kariery składnik:

  • WSPÓŁODCZUWAJĄCY
  • WSPIERAJĄCY
  • AKCEPTUJĄCY

Dla wielu osób jest to jedno i to samo. Za tymi 3 składnikami kryją się jednak znaczące różnice. Ignorowanie ich może prowadzić do podejmowania błędnych decyzji o ogromnym znaczeniu, jak np. wybór nieodpowiedniego zawodu.

Zaangażowanie w karierze

Jeden z bardziej jaskrawych przykładów błędnego wyboru kariery Zaangażowanych Utalentowanych dotyczy zawodu lekarza. Prowadząc warsztaty grupowe z Zarządzania Talentami często pytam uczestników, jaki powinien być lekarz: zaangażowany, czy zdystansowany? Chwilkę zatrzymaj się nad tym przykładem. Wyobraź sobie lekarza i pomyśl, jaki powinien on być?

Fot.: Freepik

Zdania zwykle są podzielone. Większość osób przekonana jest, że lekarz powinien być zaangażowany, aby nie traktował pacjentów przedmiotowo. W porządku, rozumiem to. Sama doświadczyłam nieludzkiego traktowania ze strony lekarza. Temu, o którym myślę zdecydowanie brakowało współczucia, nie potrafił okazać bardzo potrzebnego w tamtej chwili wsparcia. Czy to oznacza, że był on złym lekarzem? Nie. Myślę, że miał jedynie błędnie dobraną specjalizację.

Sukces tkwi w szczegółach

Wyobraźmy sobie chirurga lub patologa. W przypadku tych specjalizacji bardziej służące jest Zdystansowanie. Inaczej jest w przypadku pediatry, położnika, czy lekarza zajmującego się osobami terminalnie chorymi. Przyznasz, że to znaczna różnica. To właśnie drobne szczegóły są najważniejsze w skutecznym zarządzaniu Talentami i wyborze zawodu. Ubolewam nad tym, że w doradztwie zawodowym stosowanym w Polsce jest to często temat traktowany po macoszemu. Obecnie na rynku istnieje tendencja do wkładania ludzi w kilka różnych szufladek, czy też kolorów (zwyczajowo w korporacjach).

To ogromny błąd

Wytyczenie wiarygodnej ścieżki edukacji i kariery wymaga precyzyjnej analizy. Szufladkowanie to błąd powtarzany już od szkoły podstawowej (można go uniknąć inwestując w Kompas Kariery dla Ucznia i Studenta). Z tego powodu w pracy z klientami używam niezwykle precyzyjnego testu predyspozycji Kompas Kariery. Wiesz, że większość moich podopiecznych posiada pewne przeczucie, jaki zawód jest dla nich odpowiedni? Brakuje im jednak precyzji, która decyduje o wszystkim!

Zawody dla Zaangażowanych?

Wybory dotyczące edukacji i kariery powinny rozstrzygać się właśnie na podstawie drobnych niuansów charakterologicznych. Oczywiście dla wyboru zawodu najważniejsze są ostatecznie realne umiejętności i wiedza. Patrząc jednak z perspektywy Talentów osobowości Utalentowani Zaangażowani mają zdecydowanie w czym wybierać. Oto kilka przykładów, gdzie Zaangażowani mogą wykorzystać swoją supermoc:

HIPER ZAANGAŻOWANY – wolontariusz, działacz charytatywny, dla którego niesienie pomocy jest już gratyfikacją samą w sobie

OBOJĘTNY + WSPIERAJĄCY + KWESTIONUJĄCY – dobry lider

WSPÓŁODCZUWAJĄCY + WSPIERAJĄCY + KWESTIONUJĄCY – np. terapeuta, trener

WSPÓŁODCZUWAJĄCY + OBIEKTYWNY + AKCEPTUJĄCY – dobry gracz zespołowy

To zaledwie kilka z nieskończenie wielu możliwych kombinacji strategii dla Zaangażowanych Utalentowanych. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, podejmując decyzje dla kariery, należy przeanalizować wszystkie składniki osobowości w kontekście naszych pozostałych predyspozycji.

A co jeśli ryzyko jest właśnie tym, co nas nakręca i czego potrzebujemy jak powietrza? Co skłania Utalentowanych do ryzykownych zachowań? Już za tydzień kolejny Utalentowany Podkast: Gotowi na wszystko! Zarabianie przez ryzykowanie!

Życzę Tobie niezwykle utalentowanego popołudnia i do usłyszenia wkrótce!

 

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Nie lubisz spamu? To wspaniale! My również i dlatego do zamieszczenia Twojego komentarza potrzebujemy kilku informacji. Nie obawiaj się, pozostaną one całkowicie poufne, choćby np. dzięki certyfikatowi SSL, który zabezpiecza naszą stronę. Chcesz się dowiedzieć, jak jeszcze chronimy i przetwarzamy Twoje dane? Przeczytaj Politykę Prywatności & Politykę Cookies, by poznać szczegóły.